obec PETROV
Dnešní datum: 25. 03. 2019 | PETROV | BOHULIBY | CHLOMEK| Dnes má svátek:
  Menu

ив роше каталог

  Kontakt
Obecní úřad
Hlavní 30
252 81, Petrov
kontakt
241 950 648
starostka@petrovuprahy.cz hessingova@petrovuprahy.cz kratochvilova@petrovuprahy.cz touskova@petrovuprahy.cz gdpr@petrovuprahy.cz
  Pošta partner Petrov
POŠTA PARTNER PETROV
Hlavní 101, 252 81 Petrov
Provozní doba
  Firmy v naší obci
FIRMY V NAŠÍ OBCI

  POPLATKY V ROCE 2019
naleznete ZDE.
* Příběh jedné chlomecké lípy se smutným koncem
Vydáno dne 19. 06. 2013 (1387 přečtení)

Jako malý stromek lípy malolisté (či srdčité) mne zasadil pan František Janáček na svém pozemku na Chlomku před bývalým zahradnickým domkem. Bylo to v dubnu,L. P. 1948, na počest narození prasynovce Tomáše Růžičky.
Od tohoto okamžiku o mne vzorně pečovali, a tak se mi dobře dařilo. Byla jsem zdravá a plná vitality. Postupně jsem vyrostla, zmohutněla a stal se ze mne nádherný strom. Byla jsem vysoká a štíhlá, pěkně souměrně rostlá, radost pohledět.
Dávala jsem včelám hojnost potravy k výrobě medu, poskytovala chladivý stín v období letních veder, chránila dům před západními větry. Byla jsem na sebe pyšná, že dobře sloužím okolní přírodě i lidem. A pak se to stalo.
Blížily se mé letošní 65. narozeniny, tedy možná počátek druhé třetiny mého života. Byla jsem v plné síle a těšila se na jaro 2013. Našel se však člověk, kterému jsem zřejmě vadila. A ten člověk mě podlým a zákeřným způsobem zahubil1. Vím, kdo to byl, ale sdělit Vám to nedokážu.
Teď rychle chřadnu, usychám a není mi, bohužel, pomoci. Zbývá mi už jen pár týdnů života, než mě má duše nadobro opustí. Nedokážu si vysvětlit důvody toho ošklivého jednání. Snad ten zbabělý a nenávistný čin nakonec dojde spravedlivého trestu.
Ještě než nadobro odejdu, mám na Vás všechny poslední prosbu: „Chraňte své stromy a pečujte o ně. Jsou tu především pro vás“.
Vaše odcházející lípa srdčitá, stojící stále ještě na pozemku Tomáše Růžičky v ulici Slepá 208.

 

 

Na Chlomku, 15. 6. 2013
Tomáš Růžička

1.Na základě vyjádření odborníka, dendrologa ing. Petra Fuky, není příčinou mého chřadnutí přirozená nemoc, ale otrava silnou dávkou herbicidů.

Lípa Tomáše Růžičky v ulici Slepá 208[Akt. známka: 3,00 / Počet hlasů: 5] 1 2 3 4 5
( Celý článek | Autor: webmaster | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Poslat e-mailem: Informační e-mail Vytisknout článek: Vytisknout článek )

  VyhledáváníRozšířené vyhledávání

  E-mail servis
Pro zasílání aktuálních informací vyplňte Vaši
e-mailovou adresu.
  Mapový portál GEPRO
Mapový portál GEPRO
VSTUPTE
  Anketa
Vyhovuje vám náš web?

-Vyhovuje (7271 hl.)
 
-Celkem ano (6343 hl.)
 
-Spíše ne (5098 hl.)
 
-Nevyhovuje (5391 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 24103
  Čendův běh - Nejstarší trampský běh v Čechách
Copyright obec Petrov 2004-2017  / Kresby Ing. Otakar Vorel
Webmaster Tomáš Křivánek  / Powered by phpRS